Ars Animae – Centrum prevencie a podpory duševného zdravia, o.z.
Hipoterapia je interaktívna, komplexná, facilitačne inhibičná metóda využívajúca vzájomné pôsobenie koňa a človeka (dvoch rôznych biologických druhov) v liečebnom a rehabilitačnom procese najmä v oblasti fyzioterapie, psychoterapie, ergoterapie, sociálnej rehabilitácie, logopédie.
Vo vzťahu k hipoterapii podľa zamerania pôsobenia terapie, resp. rozlišujeme dve základné línie a to:
1) Hiporehabilitáciu – fyzioterapia s využitím koňa
2) Pedagogicko – psychologické jazdenie, psychoteraputické jazdenie
Aj v pedagogicko – psychologickom jazdení (ďalej len PPJ) je využitá práve vzájomná interakcia človeka a koňa. Pod pojmom interakcia rozumieme ich vzájomné pôsobenie v rôznych situáciách a rôznych činnostiach facilitované certifikovaným odborníkom.
PPJ má okrem vyššie spomenutých funkcií (liečebnej a rehabilitačnej) aj ďalšie rozmery, ktoré síce nespadajú pod termín terapia, no ich význam je neprehliadnuteľný a nezanedbateľný – ide o pedagogický, výchovný, socializačný a preventívny rozmer.
Benefity PPJ
PPJ a aktivity s ním spojené pôsobia v zmysle rehabilitácie, rekonštrukcie, stimulácie, relaxácie, vzdelávania, podpory a prevencie na:
1) Pohybový aparát: rovnomerný rozvoj alebo korekcie držania tela, svalovej hmoty, budovanie fyzickej kondície
2) Centrálnu nervovú sústavu: stimulácia rastu nervových zakončení a tvorbe funkčných prepojení neuroreceptorov
3) Psychiku: fyzický kontakt s koňom, budovanie vzájomného vzťahu, bezpodmienečné prijatie zvieraťom, nezraňujúce reakcie zvieraťa na naše správanie – zrkadlenie, prenos energií, bytie tu a teraz – sila prítomného okamihu
4) Kognitívne funkcie, pamäť, exekutívne funkcie
5) Vonkajšie prejavy – správanie
6) Schopnosť socializácie
7) Emočnú inteliganciu
8) Sebapoznanie, sebaprijatie, sebavedomie, sebaláska
1. Z časového hľadiska: ide o proces. Jednorázová, nepravidelná, alebo nedostatočne časovo dotovaná intervencia nie je efektívna. Tak ako všetky procesy, týkajúce sa prevencie, podpory a terapie pracujúcej v prospech duševného zdravia, zmien v osobných interakciách so svojim okolím ako a aj smerom k sebe, tak si aj PPJ vyžaduje pravidelnosť, kontinuitu a dlhodobosť. Odporúčaný počet stretnutí je aspoň 1x týždenne v ideálnom prípade 2x týždenne so zachovaním vyššie spomenutých kritérií.
2. Z organizačného hľadiska: terapeutická hodina trvá v závislosti od rozpoloženia klienta a konského coterapeuta. Obvykle ide o 20 až 45 minút – hipoterapia ZŤP, PAS klientov, 60 – 75 min. hipoterapia pre klientov s vývinovými poruchami učenia, hyperaktivitou, poruchami pozornosti a klientov s diagnostikovaným psychickým ochorením a pod a 60 -90 min. PPJ pre cieľovú skupinu bod 4. a 5. (viď nižšie)
3. Z personálneho hľadiska: u nás je terapeutický tím zložený z terapeutky, hipológa – vodiča koňa a koňa. V prípade potreby je do tímu prizvaný aj asistent, ktorého úlohou je istiť klienta na koni. Terapeut je zodpovedný za celú terapeutickú jednotku a samozrejme aj za klienta počas priebehu terapie. V prípade, že sa jedná o klienta, ktorý je v dispenzári psychiatrickej ambulancie spolupracuje terapeut s psychiatrom, prípadne s psychológom, ak klient využíva jeho služby (rozumej podstupuje psychoterapiu).
4. Z metodického hľadiska: PPJ je dynamický proces s postupným rastom náročnosti aktivít s koňom, či už zo zeme, alebo na ňom. Progres závisí od možností, schopností a motivácie klienta. Metodika PPJ obsahuje celý rad rôznych aktivít a úloh na zemi aj na koni, ktoré sú radené do terapeutického plánu podľa potrieb klienta a celkového znenia zákazky.
1. Majú diagnostikované psychické ochorenie – depresia, úzkostná porucha, schizofrénia ai. (doplnková, podporná terapia na odporučenie ambulantného psychiatra)
2. Majú poruchy pozornosti, učenia a správania (doplnková podporná terapia na odporučenie psychológa, alebo psychiatra)
3. Majú diagnostikované PAS (doplnková podporná terapia na odporučenie psychiatra, alebo pediatra alebo všeobecného lekára pre dospelých)
4. Majú ťažšie životné obdobie sprevádzané psychickou nepohodou ( podporná pedagogicko – psychologická zvieraťom – koňom asistovaná intervencia)
5. Chcú rozvíjať u seba, alebo svojho dieťaťa psychický, fyzický, osobnostný potenciál, sociálne zručnosti, zdravé návyky a vzorce správania a EQ (preventívna, podporná pedagogicko – psychologická zvieraťom – koňom asistovaná intervencia)
Absolútne kontraidikácie:
Relatívne kontraindikácie:
1. Prvé stretnutie – vstupná konzultácia: 50,- Eur
2. Klienti ŤZP, PAS (časová dotácia HH* – 20 až 45 minút)
3. Klienti s hyperaktivitou, vývinovými poruchami učenia, NKS, poruchami pozornosti a klienti s diagnostikovaným psychickým ochorením (časová dotácia HH 60 minút)
4. Ostatní klienti PPJ (časová dotácia HH – 90 minút)
Platba za poskytované služby sa realizuje vopred, najneskôr do 5 kalendárneho dňa v uhrádzanom mesiaci. Platbu je možné realizovať prevodom na účet (viď nižšie), alebo v hotovosti.
* HH – hipoterapeutická hodina
Cenník je platný od 1.8.2024
Platobné údaje:
ARS ANIMAE – Centrum prevencie a podpory duševného zdravia, o.z
Všeobecná úverová banka, a.s.
IBAN: SK37 0200 0000 0049 5791 5758
Mgr. Katarína RINA Lechanová
Akreditovaná hipoterapeutka so špeciálizáciou Pedagogicko – psychologické jazdenie, sociálna pedagogička, artefiletička, supervízorka
Miloš Kmeť
Hipológ, inštruktor jazdy, vodič koňa