Rina Lechan

Supervízia pre pomáhajúce profesie

Supervízia je odborné sprevádzanie zamestnancov pomáhajúcich profesií

 

  • pri nachádzaní:

1) kvalitnejších riešení pracovných úloh, riešení pracovných dilem,

2) spôsobov nastolenia a udržania harmónie v medziľudských vzťahoch na pracovisku,

4) rovnovážnosti vo vzťahoch klient – poskytovateľ služby,

5) spoločensky aj profesne prijateľných spôsobov ochrany vlastnej osoby pri prá ci s rizikovým klientom

6) možností skvalitnenia a zefektívnenia komunikácie na pracovisku v horizontálnej aj vertikálnej rovine

7) nadhľadu v komplikovaných situáciách na pracovisku

8) spôsobov zosúladenia časového manažmentu individuálneho aj v pracovnom tíme

9) definície vlastných kompetencií a zosúladenie s kompetenciami ostatných členov pracovného tímu

10) adekvátnej metodiky pri práci s klientom – práca s kazuistikami

 

  • pri predchádzaní:

1) prípadne identifikácii syndrómu vyhorenia

2) konfliktom v rovine klient – poskytovateľ služby

3) konfliktom medzi zamestnancami

4) vzniku nezdravej a napätej atmosféry na pracovisku

5) nerovnovážnym vzťahom klient – poskytovateľ služby

6) nedorozumeniam v komunikácii rodinný príslušník – poskytovateľ služby

7) prekračovania hraníc na pracovisku na vertikálnej aj horizontálnej úrovni v oboch smeroch

8) iným neočakávaným a nepríjemným situáciám v rámci pracovného prostredia

 

Supervízia je jedným zo základných nástrojov budovania zdravého a efektívneho pracovného prostredia, spokojnosti, vyrovnanosti a aplikácie odbornosti zamestnancov do praxe (ide najmä o mäkké zručnosti ako napr. Komunikácia, asertivita, empatia ai) v pomáhajúcich profesiách (tj. profesie v ktorých je gro práce s ľuďmi, nejakým spôsobom aktuálne odkázaných na pomoc iných). Z tohto dôvodu je zaradená medzi štandardy, ktoré by malo spĺňať každé zariadenie, organizácia menovaná v Zákone o sociálnych službách a Zákone o sociálno právnej ochrane detí a sociálnej kuratele.

Veľmi dôležitá informácia pre záujemcov o supervíziu je, že TÉMU na supervíziu si prinášajú práve oni. Supervidant prichádza na supervíziu s témou, ktorú následne spolu vieme špecifikovať tak, aby nebola generalizovaná a bolo možné sa dostať k podstate.

 

Supervízor – pôsobí ako nestranná odborne vzdatná (ročný akreditovaný supervízny výcvik) osoba, ktorá vďaka svojej nestrannosti a nezávislosti dokáže v práci so supervidantom (jednotlivec, skupina) odkrývať spôsoby, riešenia, odpovede nezávisle na emóciách (hnev, strach, obavy, zatrpknutosť ai) zadaných otázok, problémov, tém.

Suprevízor sa riadi etickým kódexom supervízora (assp.sk). Jeden z podstatných bodov tohto kódexu, ktorý dáva zároveň supervízii aj ďalší rozmer, je, že supervízor je zaviazaný mlčanlivosťou o tom, čo sa preberalo na supervízii (v praxi to znamená, že ak sa ma objednávateľ – akýkoľvek nadriadený pýta, čo kto hovoril odo mňa ako supervízora sa to nedozvie.)

 

Formy supervízie:

1) individuálna – supervízor vs. supervidovaný, dôvernejšie prostredie, vyššia pravdepodobnosť otvorenia sa supervidovaného, následne vyššia autenticita vhľadov supervidovaného a osobnejšia atmosféra – tj. Supervidovaný hľadá riešenia, odpovede na problémy, situácie a otázky z pracovného prostredia, ktoré sú osobnejšie, viac sa ho dotýkajú, nebojí sa ich vysloviť –

2) skupinová – supervidovaná je skupina v max. počte 12 osôb, väčšia miera interakcie, priestor pre konfrontáciu, nácvik komunikácie, pestrosť názorov a možných riešení, najmä ak ide o prácu s kazuistikov.

3) supervízia organizácie – supervidovaná je organizácia ako celok, za prítomnosti vedenia, ostatnými poverených zamestnancov, cieľom je zefektívniť chod organizácie, vyčistiť pracovnú atmosféru, zadefinovať presne kompetencie a následné pravidlá.

 

Doklad o vykonaní supervízie:

– obsahuje správa/záznam o vykonaní supervízie, ktoré zahŕňa miesto konania, termín konania, čas konania, názov témy supervízie a cieľovú skupinu (napr. Vedenie zariadenia, ošetrovatelia, zdravotný personál ai.) a prezenčnú listinu, ktorá je súčasťou správy/záznamu.

 

Cena supervízie:

– poskytovatelia supervízie sa riadia cenníkom Asociácie supervízorov a sociálnych poradcov (assp.sk), kde je aktuálne určená hodnota supervízie následovne:

  • Individuálna supervízia: 55,-Eur/1 supervízna hodina (45 min./max. 60 min.)
  • Skupinová supervízia: 60,-Eur/ 1 supervízna hodina (60 min./max. 90 min.)
  • Vytvorenie ročného plánu supervízie: 55,-Eur

V prípade ďalších otázok, nejasností ma neváhajte kontaktovať, veľmi rada Vám odpoviem.

2023 08 30 18:43

Rina Lechan